H-tarifa – kedvezményes áramdíj

Ez a hőszivattyúkhoz és a megújuló energiforrásokhoz kiépített rendszerekhez használható tarifa. A legfontosabb jellemzője, hogy nem elérhető egész évben: csak október 15-től április 15-ig vehető igénybe. Viszont a Geo tarifával szemben ez egész nap, 24 órában a rendelkezésünkre áll. A legalacsonyabb díja 23,54 Ft/kWh, de rendeletben van szabályozva, hogy a B tarifa áránál soha nem lehet magasabb a díja.

H díjszabás: fűtsünk kedvezményes tarifával!

Nézzük meg mi mindent kell tudnunk a H tarifáról! 2010. április 16. óta lehetséges lakossági felhasználásra megigényelni, hogy a napenergiából vagy más, megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszerek esetén a hőellátásról gondoskodó készülékek működtetéséhez kedvezőbb árú villamos energiát lehessen használni.

A keringető szivattyúk, kompresszorok vagy hőszivattyúk üzemeltetése tehát innen a leggazdaságosabb, ezért ezen rendszerek telepítésekor meg kell fontolni, hogy a H tarifát válasszuk. Ugyan csak idény jelleggel elérhető, de október 15. és április 15. között napi 24 órában, megszakítás nélkül, folyamatosan elérhető, nagyon kedvező áron. Míg a Geo és a H típusú tarifa hőszivattyúnál egyaránt elérhető, addig más megújuló energiára alapuló rendszerbe már csak a H díjszabás szerinti villamos energia köthető be. 

A H tarifa igénylése és bekötése

Ha odáig eljutottunk, hogy gazdaságos és az egyébként is környezettudatos rendszerünknek további előnyöket kölcsönöz, akkor felmerül a kérdés, hogy miként zajlik maga az igénylés?

A H tarifa beköttetéséhez fel kell venni a kapcsolatot az illetékes áramszolgáltatóval – a díjszabás rendeletben szabályozott, így az ország egész területén elérhető. A szolgáltatónál elérhető az igénylőlap, be kell nyújtani a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját. Akár a B típusú, éjszakai, vezérelt áram mellé is igényelhető ez a tarifa.

A bekötést csak regisztrált szerelő végezheti el és a bekötés során egy külön mérőt kell majd felszerelni, mivel nem leválasztható, külön mérhető áramkörre szükséges bekötni, egy két tarifás mérő segítségével.

Hogyan néz ki ez a két tarifás mérő? Összegyűjtöttünk minden információt, ami a H tarifás mérő kijelzőjének értelmezéséhez szükséges.

Az OBIS kódot a bal felső sarokban találjuk: a 181-es a kedvezményes regiszterű (HT), a 182-es pedig a normál regiszterű fogyasztást jelöli.(NT).

A felső sort végignézve: az ERR a mérő hibajelzésekor rajzolódik ki, míg az L1 jelölés az egyfázisú bekötést, az L123 a háromfázisú bekötést jelzi. Az alsó sorban található MBJ jelzés a mágneses manipulációra utal, míg a +/-P az energia irányát mutatja. A kijelzőn található piros LED pedig végig a fogyasztással arányosan fog villogni.